Pages Menu

Categories Menu

Posted by on lip 26, 2023 in kosmetyka i uroda |

Sposoby pielęgnacji włosów średnioporowatych. Jak je rozpoznać na podstawie testu szklanki?

Sposoby pielęgnacji włosów średnioporowatych. Jak je rozpoznać na podstawie testu szklanki?

Występują trzy rodzaje porowatości włosów. Włosy niskoporowate są uważane za najzdrowsze, z kolei włosy średnioporowate posiadają cechy tych pierwszych, a także włosów wysokoporowatych, uznawanych są za takie, które uległy największej degradacji.

Jak rozpoznać włosy średnioporowate na podstawie testu szklanki?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że test szklanki jest miarodajny, ale nie daje 100% pewności, gdyż wiele zależy od jakości wody stosowanej w teście. Na pewno nie może być w niej zbyt dużo sodu, ponieważ ten zmienia wyporność. W każdym razie wrzucamy włos  do szklanki z wodą i sprawdzamy czy opadnie na dno. Jeżeli tak się stanie, włosy są wysokoporowate. Jeśli się zanurzą, ale jednak nie opadną, to najprawdopodobniej są średnioporowate, a gdy dryfują na powierzchni wody – są niskoporowate. To czy włos się zanurzy lub opadnie zależnie jest od stopnia odchylenia łuski od kory włosa. W przypadku włosów niskoporowatych łuska przylega do kory, a na włosach średnioporowatych pod mikrokopem obserwuje się lekkie odchylenie. Odmłodzić wygląd można również przez zastosowanie Yes Lashes. Jest to bioaktywator keratynowy, który obiecuje radykalne wydłużenie, zagęszczenie i przyciemnienie rzęs. Poprawia to wygląd rzęs jak podają redaktorzy portalu CountME 

Jak czynniki zewnętrzne wpływają na włosy średnioporowate i jak o nie dbać?

Test ze szklanką jest prosty, ale warto też poznać najważniejsze cechy średnioporowatych włosów. Otóż takie włosy mają skłonność do przesuszania się pod wpływem temperatury, wiatru, ale i promieniowania UV. Czasami się puszą, nie są całkowicie gładkie, a lekko matowe, co odróżnia je od włosów niskoporowatych. W stylizacji nie są ani bardzo podatne, ani oporne. Często mają rozdwojone końcówki na skutek mechanicznych uszkodzeń i czynników zewnętrznych, jednak ten problem można łatwo naprawić stosują odpowiedni olejek do włosów. Do włosów średnioporowatych sprawdzą się olejki średniocząsteczkowe. Można wybrać olej ze słodkich migdałów, jojoba, z awokado czy nawet oliwę z oliwek. W pielęgnacji należy dążyć do równowagii PEH, czyli protein, emolientów i humektanów. Zatem gdy włosy są osłabione i bardziej wypadają potrzebują odżywki proteinowej, która wypełni ubytki włosa. Gdy największym problem jest przesuszenie – warto wybrać humektantową, a by chronić włosy przed zmienną temperaturą – emolientową, która tworzy na włosach film ochronny.

Metoda OMO dla średnioporowatych włosów – co należy wiedzieć?

Co na włosy średnioporowate wybrać? Jednym ze sposobów pielęgnacji włosów średnioporowatych jest OMO. W tej metodzie najpierw na długości stosuje się odżywkę – może być humektantowa albo humektantowo-proteinowa. Później na skórę głowy nakłada się normalizujący pH szampon, który nawilża, zapobiega przesuszeniu, ale i nadprodukcji sebum. Warto wiedzieć, że włosy średnioporowate bardzo często przetłuszczają się u nasady i są przesuszone na końcach. Wykonuje się masaż skóry głowy przez 2 minuty, po czym spłukuje obydwa kosmetyki. Następnie trzeba odsączyć nadmiar wilgoci i na wilgotne włosy nałożyć odżywkę emolientową i pozostawić na 15 minut do 30 minut. Można założyć czepek kosmetyczny i zająć się innymi czynnościami pielęgnacyjnymi w tym czasie. Po jego upływie spłukuje się włosy, a następnie można przejść do suszenia. Warto zastosować kosmetyk termoochronny na włosy. Można wtedy suszyć cielejszym strumieniem suszarki. Jeśli się go nie ma należy wybrać chłodny nawiew albo pozwolić włosom wyschnąć w naturalny sposób.