Pages Menu

Categories Menu

Posted by on lip 4, 2020 in Zdrowie |

Ciąża – za i przeciw

Ciąża – za i przeciw

Ciąża i macierzyństwo to szczególny okres w życiu kobiety ale też ogromna odpowiedzialność i prawdziwe wyzwanie. Wśród młodych ludzi ale także w społeczeństwie możemy dostrzec dwie przeciwstawne postawy. W pierwszej dominuje mówienie o ciąży w samych superlatywach wskazując, że jest to najpiękniejszy czas w życiu kobiety a narodziny dziecka to najważniejsza chwila w życiu. Wykorzystują to także reżyserzy, scenarzyści filmów i seriali czy autorzy książek. W reklamach widzimy przede wszystkim szczęśliwe matki lub ciężarne kobiety, których sensem życia jest miłość i opieka nad dzieckiem.
Druga postawa zakłada bezdzietność z wyboru: osoby z takimi poglądami uważają, że dziecko to odpowiedzialność na całe życie, z której nie da się zrezygnować. Wiele osób podnosi fakt, że żyjemy w niepewnych czasach, w przededniu katastrofy klimatycznej a pandemia tylko uświadomiła nam zmienność świata i jego niedoskonałość. To oczywiście postawy skrajne bowiem jest też całkiem spora grupa osób, które dostrzegają obiektywnie zarówno plusy i minusy bycia w ciąży.
Przyjrzyjmy się zatem zaletom i wadom tego okresu w życiu kobiet.

Zalety

Zaletą macierzyństwa jest na pewno spełnienie marzenia o własnym dziecku, możliwość czynnego udziału w jego wychowaniu oraz radość z bycia mamą. Życie kobiety w ciąży jest ułatwione za sprawą miejsc pierwszeństwa w środkach komunikacji publicznej czy kas pierwszeństwa w sklepach. U kobiet ciężarnych zwiększa się wydzielanie hormonu oksytocyny. Z każdym rokiem poprawia się jakość sal porodowych w naszym kraju a system świadczeń socjalnych wciąż się rozwija chociaż nadal nie jest tak szczodry jak w krajach Europy Zachodniej czy w państwach Skandynawii.

Wady

Niewątpliwie największym minusem bycia w ciąży są problemy i kłopoty ze zdrowiem: występują uporczywe nudności, mdłości i wymioty, zgaga, nadciśnienie czy hemoroidy. U przyszłych mam może dochodzić do obrzęków, żylaków czy cukrzycy ciążowej. Ponadto zmienia się psychika, pojawiają się lęki o to, czy z dzieckiem wszystko będzie w porządku. Młoda mama nie zawsze może liczyć na pomoc ojca dziecka czy najbliższej rodziny. Mogą pojawić się zbędne kilogramy, których trudno będzie pozbyć się po porodzie a powrót do figury sprzed ciąży może w ogóle okazać się niemożliwy. Konieczna także będzie wymiana garderoby na ciążową. Sam poród może przebiegać z komplikacjami zaś dostęp do badań prenatalnych jest mocno utrudniony, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Macierzyństwo całkowicie zmienia życie kobiety ponieważ nie może już ona myśleć wyłącznie o sobie i o swoich marzeniach lecz przede wszystkim o opiece nad dzieckiem. To również konieczność częstego wstawania w nocy i odpowiedzialność na wiele lat, może nawet na resztę życia. Utrudniony będzie dostęp do rynku pracy oraz zrobienie kariery zawodowej. Również ryzyko urodzenia dziecka z wadą letalną sprawia, że wiele kobiet decyduje się nie zachodzić w ciążę.