Pages Menu

Categories Menu

Posted by on sty 24, 2021 in Zdrowie |

Bieganie z wózkiem

Bieganie z wózkiem

Bieganie z wózkiem wzbudza wiele kontrowersji, ale również zainteresowanie wśród rodziców. Większość uważa, że tego typu bieg nie spełnia żadnej funkcji związanej z treningiem czy spacerem bądź uprawianiu aktywności fizycznej. inni zaś, uważają, że jest to świetna forma nie tylko rozrywki, ale także ruchu i warto wykonywać ją regularnie.

W niektórych rodzinach na tego typu biegi decyduje się tylko mama, a w innych tylko tata, natomiast w kolejnych – zdecydowani są oboje. Można biegać z jednym dzieckiem, a nawet z dwoma. Niezależnie w jakim miejscu, czy to las czy asfalt czy park. Wybór trasy jednak powinien być dostosowany do możliwości wózka, wygody naszego dziecka, a także siły, którą posiada rodzic. Bieg z dzieckiem w wózku zazwyczaj bywa bardzo trudny i męczący. Wymaga od nas dużej ilości siły, a dodatkowo nie jesteśmy w stanie osiągnąć odpowiedniej prędkości. Dodatkowo non stop, nasza uwaga musi być zwrócona na dziecko, które jest w wózku. Musimy w tym czasie odpowiadać za jej potrzeby, przez co trening czasem bywa niedokończony.

Tego typu aktywność fizyczna jest dobrą motywacją dla rodziców na trening. Jest to także świetny sposób na odciążenie drugiego rodzica w opiece nad dzieckiem, a także idealny moment na spędzenie wspólnego czasu z maluchem. Większość dzieci, reaguje bardzo dobrze na tego typu treningi. Jedne potrafią w trakcie spać jak zabite, natomiast inne bez przerwy rozglądają się na boki. Pojawia się również wiele wątpliwości, dotyczących prawidłowego doboru wózka do tego typu aktywności fizycznej. Zdecydowanie nie powinniśmy biegać ze spacerówką, która może okazać się niewygodna i niebezpieczna dla naszego maluszka. Ogromne znaczenie ma wielkość kół, nisko osadzony środek ciężkości, a także odpowiednio dopasowane pasy, aby dziecko czuło się bezpiecznie. Przed rozpoczęciem praktykowania tego typu aktywności warto najpierw sprawdzić, jak dziecko reaguje na tego typu sport. Niektóre maluchy znoszą je dobrze i czują się komfortowo, inne natomiast nie.