Pages Menu

Categories Menu

Posted by on maj 18, 2022 in Zdrowie |

Czy warto leczyć zęby mleczne?

Czy warto leczyć zęby mleczne?

Nie tylko warto, ale trzeba leczyć zęby mleczne u dzieci. Wśród wielu rodziców panuje przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, ponieważ wypadną. Dlaczego takie myślenie jest błędne? Przeczytaj poniższy tekst, aby się dowiedzieć.

Próchnica na zębach mlecznych – co robić?

Przede wszystkim rolą rodziców jest dbać o to, by dziecko regularnie odwiedzało gabinet stomatologiczny. Podczas przeglądu uzębienia dentysta dziecięcy Kraków może zauważyć niewielkie zmiany próchnicowe i zremineralizować ząb tak, by bakterie dalej się nie rozwijały.

W początkowej fazie próchnica nie boli i ma postać niewielkich białych plamek – ani rodzic ani dziecko nie będą w stanie zauważyć tego samodzielnie. Wcześnie wykryte zmiany pozwolą uratować mleczaki przed nieprzyjemnym leczeniem.

Próchnicę należy bezwzględnie usunąć. Po pierwsze dlatego, że u dzieci może się ona rozwinąć bardzo szybko i konieczne będzie wyrwanie zęba zanim jeszcze przyjdzie moment na wyrośnięcie w jego miejsce drugiego zęba. Po drugie zaś, próchnica to choroba zakaźna. Będzie się przenosić na inne zęby, także stałe.

Metody leczenia zębów mlecznych

Istnieje kilka metod leczenia próchnicy na zębach mlecznych. W klinice stomatologicznej Denta-Med mali pacjenci mogą wybrać kolorowe wypełnienie a podczas wizyty skorzystać ze znieczulenia w formie sedacji wziewnej (gazu rozweselającego). To może usprawnić przebieg wizyty i pomóc dziecku przejść przez proces leczenia.

Jedną z metod na pozbycie się próchnicy jest ozonowanie zęba. To szybki zabieg – trwa kilkadziesiąt sekund i dentysta dziecięcy Kraków korzysta z niego przy niewielkich zmianach próchnicowych. Mali pacjenci są niecierpliwi, więc jeśli tylko jest taka możliwość, warto wybrać tę szybką metodę leczenia.

Zęby mleczne, które zarażone są próchnicą można także impregnować. Zabieg lapisowania (inaczej impregnacji) polega na nasączeniu zęba płynem, który hamuje rozwój próchnicy. Stosuje się go u małych dzieci, zwłaszcza z próchnicą butelkową. Niestety zęby stają się wtedy czarne i wyglądają nieestetycznie.

Próchnica u dzieci jest zjawiskiem dość powszechnym – zęby mleczne są na nią bardzo narażone z uwagi na swoją budowę. Dzięki regularnym wizytom w gabinecie stomatologicznym, można ją zahamować i oszczędzić dziecku niepotrzebnego bólu.