Gdzie jest Nemo? W akwarium.
Błazenek żyje w obecności ukwiałów. głównie chroni się przed napastnikami pośród parzydełek. Wyjada także resztki organiczne, wpływając nierzadko do jamy chłonąco – trawiącej ukwiału. Za to ryba utrzymuje go w czystości, uwalnia od mułku organicznego. Przed parzydełkami chroni go wydzielany przez całe ciało śluz. Uniemożliwia on ukwiałowi wystrzelenie parzydełka w stronę tej ryb. Choć mechanizm ten nie do końca został poznany Przypuszcza się, że warstwa śluzu, która tworzy się przy pierwszych kontaktach rybki z ukwiałem.
Owocna współpraca.
Błazenek ryba ukwiałowa (Amphiprion percula) to ryba z rodziny karbikowatych. To najbardziej charakterystyczny mieszkaniec rafy koralowej pośród wszystkich ryb i często spotykany w akwariach. Ryba ta posiada jaskrawe ubarwienie. Na czerwono pomarańczowym ciele znajdują się trzy poprzeczne białe pasy z czarnymi obwódkami.
Te niewielkie rybki można spotkać na rafach od wschodnich wybrzeży Afryki do Polinezji Francuskiej i od Japonii po wschodnią Australię. Największa ich różnorodność występuje u północnych wybrzeży Nowej Gwinei, w Morzu Bismarcka, gdzie przy można na jednej rafie żyje siedem z dwudziestu dziewięciu gatunków.
W symbiozie z błazenekami żyje tylko dziesięć z pośród tysiąca gatunków ukwiałów tylko dziesięć żyje w symbiozie
Błazenki spędzają całe życie z ukwiałem – gospodarzem, rzadko odpływając od niego dalej niż na kilka metrów. Mniej więcej dwa razy w miesiącu składają ikrę na najbliższej twardej powierzchni ukrytej pod mięsistą podstawą jamochłon i agresywnie bronią rozwijających się zarodków, które tuż po wykluciu dryfują przez tydzień lub dwa w pobliżu powierzchni jako maleńkie, przezroczyste larwy.
Pojedynczy ukwiał może zajmować nawet kilkanaście osobników. Dorosłe osobniki osiągają do piętnastu centymetrów. Rybki krążą wokół swojego jamochłonu wychylając się od czasu do czasu i łapiąc pokarm w postaci planktony. Gdy uda im się złapać większy kąsek chowa się pomiędzy czułkami i spożywa sobie w spokoju.
W naturze, gdzie maja naturalnych wrogów dożywają kilku maksymalnie dziesięciu lat. W niewoli dożywają nawet dwudziestu pięciu lat.
Najnowsze komentarze